Czy wiecie, że…

cze 6, 2024

Wzory budek lęgowych zostały ustalone przez wybitnego ornitologa praktyka Jana Sokołowskiego już przed II wojną światową.

Bezpieczne wzory budek przyjęło się określać nazwami literowymi.
Budka A1 ma najmniejszy otwór wlotowy (średnica 28 mm). W takich budkach chętnie lęgną się Sikory Modre.
W budkach lęgowych typu A (otwór wlotowy o średnicy 33 mm), nieco większych od A1, gnieżdżą się Sikory BogatkiMazurki, WróbleMuchołówkiSikory Modre oraz Pleszki.
Natomiast w budkach typu B (otwór wlotowy o średnicy 45 mm)gnieżdżą się głównie Szpaki, jednak prócz nich chętnie się tam wprowadzają również mniejsze ptaki – SikoryPleszki i Mazurki. W półotwartych budkach lęgowych typu P gniazda wiją PliszkiKopciuszki i rzadziej Pleszki.

Uczestnicy projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim już w najbliższą środę, 12 czerwca 2024r. poznają więcej tajemnic ptasiego świata i samodzielnie skręcą budki lęgowe.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.