Ptasi świat

lut 16, 2024

Ptaki zasiedlają wszelkie środowiska na kuli ziemskiej, od dalekiej północy po lody Antarktydy. Spotkać je można w górach i nad morzem. Są doskonale przystosowane do miejsca w którym żyją. Wiele ptaków nauczyło się żyć obok ludzi i czerpie z tego korzyści. Mogą korzystać z pokarmu lub gnieździć się w budowlach. Jednak rozrastające się miasta pochłaniają także pola, łąki i lasy. Ptaki zamieszkujące te tereny nie są w stanie przywyknąć do życia w sąsiedztwie człowieka. Człowiekowi towarzyszą drapieżniki, stanowiące zagrożenie. Miasta wkraczają w tereny leśne. Ptaki muszą się przyzwyczaić do człowieka i nauczyć unikania niebezpieczeństw, takich jak samochody, linie elektryczne czy duże powierzchnie szklane.
Osiedla domków jednorodzinnych oznaczają często równo przystrzyżone trawniki, oczka wodne, egzotyczne rośliny. W takich miejscach rano nie słychać ptaków tylko kosiarki. Dlaczego? Bo oczko wodne ma strome brzegi i ptak mogą się do ześlizgnąć. Bo nie ma łatwo dostępnego pokarmu, dziupli i kryjówek. W karmnikach jest pokarm, który nie nadaje się dla ptaków.
Kto mieszka w naszym ogrodzie? Co zrobić by był on chętnie zasiedlany przez ptaki? Czym karmić by pomagać, a nie szkodzić?
Odpowiedzi na te pytania uczestnicy projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim poznają w środę 21.02.2024.
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, pn. Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim.