Wirtualna ścieżka edukacyjna – Ekospacer 2021

Wirtualna Ścieżka edukacyjna zapraszamy na stronę ścieżki wcee-ekospacery

Wirtualna ścieżka edukacyjna powstała w ramach programu edukacyjnego Ucz się, poznawaj i badaj środowisko wokół nas finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu ( umowa dotacji nr DW20001/EE-zaj.jedn.)
Program Ucz się, poznawaj i badaj środowisko wokół nas skierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i słuchaczy uniwersytetów III wieku.

Program ma na celu:

 • podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa,
 • dochodzenie do nowej wiedzy poprzez odkrywanie
 • obserwowanie zjawisk i stawianie pytań oraz wyszukiwanie odpowiedzi zgodnie z metodologią naukową
 • kształtowanie umiejętności rozumowania i wykorzystania zdobytej wiedzy w różnych sytuacjach codziennego życia
 • poznanie najbliższego środowiska przyrodniczego oraz uwrażliwienie odbiorców na sprawy dziejące się w otaczającym środowisku
 • zdobycie wiedzy na temat kształtowania i wpływu działalności człowieka na otaczające środowisko, w tym zmiany w występujących gatunkach zwierząt i roślin, jak również wpływu człowieka na krajobraz.

W ramach programu zaplanowano zajęcia terenowe i mieszane. Podczas zajęć terenowych ( zielone tereny miast, tereny zielone wokół szkół, parki, trawniki) łatwiej będzie poznawać i odczuwać otaczający nas świat pamiętając, że postępujący urbanizacja i rozwój gospodarczy powinien być realizowany z poszanowaniem naturalnego środowiska.

Jednym z elementów programu jest utworzenie wirtualnej ścieżki edukacyjnej, dzięki której dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Włocławka, odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli zapoznać się z zasobami przyrodniczymi parku używając do tego celu nowoczesnych środków przekazu jakim są smartfony wyposażone w aplikacje, dzięki którym można poznawać ciekawe miejsca, gatunki roślin i zwierząt. Ścieżka pod nazwą Ekospacer 1 obejmuje 7 punktów edukacyjnych.

 1. Dwie rzeki
 2. Amerykańskie drzewa
 3. Pan Sienkiewicz i różany ogród
 4. Ptaki i drzewa
 5. Zgłowiączka
 6. Kwietna łąka
 7. Śmieszny staw

Ścieżka rozpoczyna się przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły następnie cztery jej punkty poprowadzone są w jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce. Założono go w 1870 roku we Włocławku. Park im. Henryka Sienkiewicza znajduje się u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły, w centrum miasta, przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Patronem parku jest wybitny pisarz, uhonorowany literacką nagrodą Nobla za powieść Quo vadis. W centrum parku umiejscowione jest popiersie Henryka Sienkiewicza. Pisarz został patronem parku w 1916 roku. Była to reakcja mieszkańców na wieść o śmierci wybitnego literata, zaangażowanego m.in. w pomoc żołnierzom frontu I wojny światowej. Sienkiewicz zwiedził Włocławek pomiędzy 1903 a 1904 rokiem, w związku z dotknięciem miasta przez powódź. Dokonał wówczas odczytu jednego z rozdziałów swojej noweli. Pobyt pisarza był też związany z przyjęciem przez niego honorowego członkostwa Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Powierzchnia parku liczy sobie 40,18 hektarów, a zagęszczenie drzew i krzewów wynosi ok. 200 sztuk/hektar. W parku rośnie 65 gatunków drzew, w większości (53) liściaste. Kolejne 2 punkty zlokalizowane są w nowo powstałej części parku na Słodowie.
Ścieżkę możemy zwiedzać indywidualnie lub grupowo. Można korzystać z zamieszczonych opisów wykorzystując zlokalizowane na słupkach kody QR jak również korzystać z aplikacji Mrówka na temat aplikacji i sposobu je instalacji http://www.wcee-ekospacery.pl/
już niedługo zapraszamy do korzystania z wirtualnej Ścieżki edukacyjnej
Film z otwarcia wirtualnej ścieżki edukacyjnej https://www.facebook.com/376393342428603/videos/3161403173948740/