Rok 2024 to początek trzyletniej współpracy z Fundacją Drzewo i Jutro.
W tym okresie Fundacja sfinansuje 315 warsztatów dotyczących wody, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju dla dzieci przedszkolnych oraz dzieci i młodzieży szkolnej oraz kolejne trzy edycje Konkursu na zielonego miejsce, czego efektem ma być 36 nowych zielonych zakątków. Wartość 3letniego projektu to 180 000,00. W ciągu trzech lat w warsztatach realizowanych w projekcie Obudź w sobie ekologa – II edycja weźmie udział minimum 7000 uczestników. Dzię możemy powiedzieć, ze zakończyliśmy pierwszy rok działań trzyletniego projektu Obudź w sobie ekologa – II edycja i udało nam się zrealizować założone cele.
W ciągu 12 miesięcy przeprowadziliśmy105 warsztatów zrównoważonego rozwoju. 72 warsztaty przeprowadziliśmy dla dzieci i młodzieży ze szkół na terenie miasta Włocławek, 22 na terenie powiatu włocławskiego. Odwiedzaliśmy także placówki w powiecie lipnowskim, aleksandrowskim i radziejowskim. W spotkaniach uczestniczyło 1846 przedszkolaków, uczniów i opiekunów.
Spośród 12 tematów (po 3 dla każdego poziomu edukacji najchętniej wybierane były):
Przedszkola:
• Woda – występowanie, właściwości, znaczenie, sposoby na oszczędzanie – 14 razy
• Różnorodność owadów zapylających – 11 razy
• Ekoprzedszkolak (rozpoznawanie zagrożeń dla środowiska, właściwa segregacja odpadów) – 4 razy
Szkoły Podstawowe klasy I-III:
• Woda – obieg wody w przyrodzie, właściwości wody, występowanie wody, zanieczyszczenia – 20 razy
• Bioróżnorodność w ekosystemach (las/łaka/miasto) – 19 razy
• Czy ja mogę być eko? Tworzenie dekalogu eko-ucznia – 6 razy
Szkoła Podstawowa Klasy IV-VIII
• Woda – występowanie, znaczenie, zanieczyszczenia, sposoby na oszczędzanie – 5 razy
• Bioróżnorodność w sakli mikro – mikroskopowanie – 3 razy
• Ekologiczny czyli jaki? Co to znaczy być ekologicznym? Zasady less waste w szkole w i w domu – 10 razy
Szkoły ponadpodstawowe
• Woda w krajobrazie – 2 razy
• Bioróżnorodność w Polsce – zagrożenia i ochrona – 7 razy
• Ekokonsument – co wybrać by nie szkodzić? – 4 razy
Dzięki darowiźnie Fundacji możliwy był zakup materiałów warsztatowych, które otrzymali uczestnicy, oraz materiałów wykorzystywanych wielokrotnie podczas spotkań.
20 grup zgłosiło swój udział w warsztatach Zielony zakątek połączonych z konkursem na Zielone miejsce. w 32 warsztatach wzięło udział 601 osób. Były to przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe.
Każda z grup otrzymała zbiornik na deszczówkę.
Grupy tez złożyły prace konkursowe, z których 12 zostało nagrodzonych. Efektem jest powstanie 12 Zielonych miejsc, przyjaznych ptakom i owadom, które uwzględniają retencję wody.
Do laureatów trafiły rośliny o wartości blisko 30 000,00. Jest to ponad 1100 sadzonek i cebulek. Efekty tej pracy będą widoczne wiosną.
Dzięki dofinansowaniu przez Fundację Drzewo i Jutro realizacji projektu spotkaliśmy się z wami 137 razy. Dysponowaliśmy materiałami warsztatowymi. Mogliśmy dojechać na warsztaty do placówek.
To jednak nie koniec. Od lutego rozpoczynamy drugi rok realizacji tego projektu. Karty zgłoszeniowe i regulamin dostępne są na https://wcee.org.pl/2025/01/08/zaproszenie/
Zachęcamy do udziału.