Warsztaty – Bioróżnorodność w świecie ptaków

sty 29, 2025

Zbliża się wiosna. to ostatni moment na wywieszenie budek lęgowych dla ptaków. budki wieszamy jesienią i wczesną wiosną jednak nie później niż do 15 marca.

Naturalnym miejscem gniazdowania są dziuple. Niestety coraz mniej mamy drzew dziuplastych (te stare są wywracane przez wiatr, ulegają rozpadowi lub są wycinane przez ludzi). Budka to tak sztuczna dziupla. Ptaki mogą w niej przeprowadzić lęgi a także schować się nocą czy zimą.

Można wybrać gotowe budki lub złożyć je samodzielnie. Tworzenie budki to sposób na relaks, a także dobra okazja do edukacji. Potem zostaje tylko czekanie na lokatorów, obserwowanie ich i słuchanie ich śpiewu.  Materiałem na budki są drewniane deski, o grubości 2-3 cm. By umożliwić czyszczenie budki jej przednia ściana powinna być ruchoma. Przed zalewaniem wnętrza budki przez deszcz, chroni wystający daszek.

Pamiętaj!

  1. Budka musie być dostosowana do preferencji gatunki, dla którego jest przeznaczona. Od gatunku zależy jej rozmiar, miejsce gdzie zostanie zawieszona, odległość od innych budek.
  2. Nie wybieraj modeli z “patyczkiem”/”półeczka” przy otworze wlotowym – ułatwia dostęp do budki drapieżnikom, natomiast dla ptaków jest bezużyteczny.
  3. Budki lęgowe czyścimy od października do lutego.

Uczestnicy trzeciej tury warsztatów będą mieli możliwość skręcić własnoręcznie budki lęgowe już w poniedziałek 03 lutego 2025r. Zachęcam do zabrania wkrętarki z bitem ph2.