Konferencja “WCEE ku zrównoważonemu rozwojowi”

paź 16, 2024

Konferencja “WCEE ku zrównoważonemu rozwojowi” 15-16 października 2024r.
Zadanie zrealizowane w ramach projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska dofinansowanego ze środków NFOŚIGW oraz WFOŚiGW w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

W dniach 15-16 października 2024 w Ośrodku Agrofarma w Gołaszewie (gmina Kowal) odbyła się konferencja “WCEE ku zrównoważonemu rozwojowi”. Organizatorem konferencji było Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W ciągu dwóch dni uczestnicy projektu, edukatorzy, nauczyciele i osoby, którym bliskie są sprawy środowiska i przyrody dyskutowali i wymieniali się poglądami i doświadczeniami.
Wygłoszonych zostało 8 referatów w 4 blokach tematycznych: woda, zrównoważony rozwój, odpady i bioróżnorodność. Podczas pierwszego bloku poświęconego odpadom i recyklingowi pan Kacper Czajki omówił zasady “segregacji odpadów na 5” i działalność Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Saniko. Pani Bernadeta Barczak i pan Marek Margielewski zaprezentowali przedsiębiorstwo Plast-Mar, zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych, oraz punkt edukacyjny znajdujący się przy zakładzie.
Blok drugi dotyczył wody. Przedstawiciele Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, panowie Grzegorz Wesołowski i Piotr Feliniak przedstawili stopień wodny we Włocławku – jego historię, stan obecny i przyszłość. Uczestnicy konferencji chętnie zadawali pytania i z wielkim zainteresowaniem obejrzeli archiwalne zdjęcia z budowy stopnia wodnego.
Na zakończenie pierwszego dnia, pan Lesław Urbankiewicz przedstawił edukację związaną z Wisłą.
Trzeci blok tematyczny poruszał zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Pani Anna Batorczak przedstawiła definicję i główne cele, natomiast pani Maria Palińska omówiła przykłady programów edukacyjnych, które za związane z rozwojem zrównoważonym.
Blok poświęcony bioróżnorodności skupiał się głownie na bioróżnorodności w świecie zwierząt. Pan Michał Piotrowski omówił te zagadnienia na przykładzie Gniewosza plamistego. Obecność leśnika była też okazją do dyskusji na temat roli lasów i ich postrzegania przez społeczeństwo. Sesję referatową zamknął pan Krystian Szczepański, który przedstawił gatunki obce i ich znaczenie w przyrodzie.