Czyszczenie budek lęgowych w terminie od 16 października do końca lutego

paź 16, 2024

Uczestnicy warsztatów dla dorosłych, realizowanych w ramach projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim, otrzymali budki lęgowe. Teraz jest czas, by dokonać ich przeglądu i wyczyścić po zakończonym sezonie lęgowym.

Gdy powiesimy skrzynki lęgowe dla ptaków musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Polega ona na okresowym sprzątaniu nieczystości i wykonywaniu koniecznych napraw. Do budki ptaki znoszą różnego rodzaju materiał: mech, elementy roślin, sierść i pierze.  Materiał ten łączy się w czasie użytkowania budki przez ptaki z ich odchodami.  Taka mieszanka  w połączeniu z ptasimi odchodami, panującą wewnątrz budki wysoką wilgotnością i temperaturą, stwarza świetne warunki do rozwoju patogenów, czy pasożytów. W budkach dla ptaków często rozwijają się kolonie pcheł i wszołów, a nawet bytują w nich kleszcze. Te wszystkie patogeny są niebezpieczne dla ptaków, szczególnie tych nowo wyklutych. Jeżeli budka co roku nie zostanie wysprzątana, zainfekowane mogę zostać także osobniki, które zasiedlą ją w przyszłym sezonie.

Dlatego ważne jest, aby po zakończeniu ptasich lęgów wyrzucić z budek stare gniazda i oczyścić je możliwie dokładnie. Takie czyszczenie wykonać można tylko w określonym terminie: od 16 października do końca lutego. Poza tym okresem budki traktowane są jako siedliska ptaków, więc podlegają ścisłej ochronie prawnej i nie wolno wybierać z nich gniazd. Prace porządkowe najlepiej przeprowadzać jesienią. Dzięki temu z czystych budek będą mogły skorzystać ptaki nocujące w nich zimą. W naszym kraju bardzo często ptaki takie jak sikory, wróble czy mazurki wykorzystują skrzynki lęgowe jako nocne schronienie. Dlatego też skrzynek nie powinno się ściągać na zimę gdyż wbrew powszechnej opinii są również wtedy wykorzystywane przez ptaki.

Czyszczenie skrzynki lęgowej powinno polegać przede wszystkim na mechanicznym wygarnięciu wszystkich nieczystości. Dodatkowo można wymyć jej wnętrze wodą z dodatkiem spirytusu. W żadnym wypadku do czyszczenia budki lęgowej nie należy używać detergentów, których zapach będzie drażnił ptaki i może nawet spowodować, że budka nie zostanie zasiedlona w kolejnym sezonie. Po zakończeniu czyszczenia skrzynki należy przyjrzeć się jej pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jeśli takie występują zniszczone deski można wymienić na nowe. Gdy okolicę zamieszkują, dzięcioły które zaczęły rozbijać otwór wlotowy, można go dodatkowo obić metalową blachą. Koniecznie trzeba zabezpieczyć jej krawędzie, aby nie pokaleczyły ptaków. Na sam koniec sprawdza się czy zawieszenie budki ciągle jest solidnie przymocowane. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku budek na drzewach, ponieważ przyrastając na grubość powodują skracanie wbitych w nie gwoździ. Pamiętajmy, żeby dla własnego bezpieczeństwa wszystkie operacje wykonywane były przy budce w gumowych rękawiczkach.

(źródło: https://www.mkwpracownia.pl/czyszczenie-budek-po-okresie-legowym; https://www.ptasidom.com/budki-legowe-dla-ptakow/czyscimy-budki-legowe-dla-ptakow/)