Różnorodność biologiczna

sie 23, 2024

Różnorodność biologiczna określa rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany.
Zachowanie bioróżnorodności jest kluczowe ponieważ zapewnia nam ona m.in. czyste powietrze i wodę, wysokiej jakości gleby oraz zapylanie upraw. Pomaga w zwalczaniu zmiany klimatu i w adaptacji do niej, a także przyczynia się do ograniczenia wpływu zagrożeń naturalnych. Jej spadek ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa, gospodarki i zdrowia ludzi.
Do najważniejszych czynników powodujących spadek bioróżnorodności, należą:
• zanikanie siedlisk i korytarzy ekologicznych (np. wylesianie, intensywne praktyki monokultury, urbanizacja)
• napływ obcych gatunków inwazyjnych
• zmiany klimatu
• zanieczyszczenie środowiska
• nadmierna eksploatacja zasobów żywych (taka jak polowania i przełowienie),
Współcześnie wymiera od 5 000 do ok. 50 000 gatunków roślin i zwierząt rocznie. Jest to 100 – 1 000 razy więcej od naturalnego procesu wymierania bez wpływu cywilizacji ludzkiej. Musimy pamiętać, że giną gatunki duże i spektakularne, jak ryś, tygrys, żyrafa lub wymarły już nosorożec czarny, ale również te małe, niepozorne, których być może nie zdążyliśmy jeszcze odkryć i nazwać. Jak wynika z raportu WWF „Living Planet Report 2016”, w latach 1970-2012 liczebność populacji kręgowców zmniejszyła się o 58%!

Więcej o bioróżnorodności uczestnicy projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim dowiedzą się we wtorek, 03.09.2024r.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.