3R czy 6R?

mar 18, 2024

3R czy 6R?
W edukacji ekologicznej od lat posługujemy się określeniem 3R. Z czasem ewoluowało ono w 6R. Co to oznacza?
Zasada 3R: ang., promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Litery R oznaczają: Reduce, Reuse, Recycle. Czasami w Polsce mówi się też o zasadzie 3U – Unikaj kupowania zbędnych rzeczy (Reduce), Użyj powtórnie (Reuse), Utylizuj (Recycle).
6R to dodatkowo: Refuse (odmawiaj), Repair (naprawa), Rot (kompostowanie).
Jak to wygląda w praktyce?
Reduce (redukuj) – to zminimalizowanie kupna niepotrzebnych produktów. Ile masz w domu foremek do ciasta, a ile z nich używasz najczęściej? Czasami kupujemy rzeczy, których użyjemy zaledwie kilka razy, np. pingwin, który wyciąga torebkę z herbatą z kubka (tak, jest coś takiego), nożyczki do bananów.
Reuse (ponowne użycie) – oznacza przekazywanie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom potrzebującym oraz wielokrotne użycie rzeczy, których nie trzeba wyrzucać. Tutaj przykładów są setki: reklamówki ze sklepów, słomki z metalu, kubki termiczne, materiałowe serwetki, akumulatory, książki. Zasada ta dotyczy także kuchni – zwiędnięte warzywa do zupy, czerstwe pieczywo jako zapiekanki, dojrzale owoce na soki.
Recycle (recykling) – ponowne wykorzystanie np. szklanych butelek w procesie recyklingu. To możesz zrobić segregując odpady na 5 frakcji.
Refuse (odmawiaj) – oznacza dbałość o to, aby dodatkowe śmieci nie trafiały do naszego domu. Możesz odmówić przyjęcia torebki foliowej, ulotek reklamowych, potwierdzenia płatności kartą. To także rezygnacja ze słomki do napoju czy z miniaturowych kosmetyków.
Repair (naprawa) – to naprawa przede wszystkim usterek drobnego sprzętu elektronicznego, a także ubrań i produktów, których nie trzeba jeszcze wymieniać na nowe. Można naprawić sprzęty domowe ale także odzież (łata na kolanie z dinozaurem może sprawić ,ze spodnie będą atrakcyjne dla dziecka bardziej niż przed podarciem).
Rot (kompostowanie) – wykorzystanie odpadów biologicznych w celu nawożenia roślin.

(Źródło: https://www.bee.pl/zero-waste-less-waste-co-to-jest-zasady-a-570.html).

Więcej pomysłów jak wykorzystać odpady w swoim domu uczestnicy projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim poznali na warsztatach.
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, pn. Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim.