Wielki sukces projektu „Zielone miejsce” Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

paź 13, 2022

Od kwietnia 2022 Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej współpracuje z Fundacją Drzewo i Jutro. Wspólny projekt pod nazwą „Zielone miejsce” pozwolił na stworzenie 12 Zielonych miejsc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz wykształcenie umiejętności współpracy i dbałości o środowisko. Efektem jest podjęcie działań mających na celu poprawę jakości środowiska.

Na ogłoszenie o naborze do projektu odpowiedziało ponad 30 placówek. Wśród nich były przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz domy pomocy społecznej. Trenerzy WCEE w każdej zgłoszonej placówce przeprowadzili warsztaty dotyczące bioróżnorodności i ogrodów przyjaznych ptakom i owadom. Następnie grupy zgłoszone do projektu przygotowały prace konkursowe – Projekty Zielonych miejsc. Spośród 24 prac komisja konkursowa wyłoniła 12 zwycięskich. Laureaci wzięli udział w warsztatach podczas których samodzielnie skręcali budkę lęgową typu A oraz wypełniali hotel dla owadów. Budka i hotel stanowią element zielonego miejsca. W październiku laureaci otrzymali rośliny stanowiące nagrodę w konkursie o łącznej wartości 20 000,00. Dzięki Włocławskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej i dofinansowaniu Fundacji Drzewo i Jutro udało się zakupić ok 1330 sadzonek i cebul.

Na terenie Włocławka powstały 3 ogrody – Przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Integracyjnymi, w Zespole Szkół Technicznych oraz przy Przedszkolu Publicznym nr 16 „Ekoludek”.

W powiecie włocławskim Zielone miejsca są w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baruchowie, Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej, Publicznej Szkole Podstawowej w Kłobi, w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kłóbce, w Szkole Podstawowej w Wieńcu i Dziennym Domu Pobytu w Urszulewie.

Cieszymy się, ze zgłoszenia wpłynęły także w powiatu rypińskiego – Szkoła Podstawowa w Ugoszczu i Szkoła Podstawowa w Półwiesku Małym oraz z powiatu mazowieckiego – Dom Pomocy Społecznej im. Bł. Abp. A.J. Nowowiejskiego w Brwilnie.

Obok szkół, przedszkoli i domów pomocy społecznej wiosną zakwitną tulipany, krokusy i forsycje. Latem zachwycać będą budleje, rudbekie, jeżówki. Nie zabraknie ziół (lawenda, szałwia, mięta, tymianek) oraz drzew i krzewów owocowych (wiśnie, śliwy, aronia, morele, jabłonie, maliny). Zwierzęta będą mogły szukać schronienia w krzewach. Jesiennym akcentem są wrzosy.

Laureatom gratulujemy pomysłu i wygranej.