Zielone miejsce

wrz 22, 2022

W województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim powstanie 12 Zielonych miejsc. To wszystko dzięki Włocławskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej i Fundacji Drzewo i Jutro.

Projekt Zielone miejsce rozpoczął się w kwietniu. Do udziału zgłosiło się 31 palcówek (przedszkola, szkoły, zespoły szkół i domy pomocy społecznej). Podczas wiosennych warsztatów uczestnicy poznali znaczenie bioróżnorodności i zasady tworzenia ogrodów przyjaznych ptakom i owadom. Potem opracowali projekty swoich zielonych miejsc. 12 najlepszych prac zostało nagrodzone. 

Udział w projekcie miał zmotywować dzieci, młodzież i dorosłych do podejmowania działań mających na celu poprawę jakości środowiska oraz rozwijać wśród nich umiejętność obserwowania środowiska. Wiele mówi się o roli pszczół, my podjęliśmy praktyczne działania. 

Dlaczego? 

Blisko jedna trzecia pokarmów, które spożywamy, zależy od zapylaczy. Warto posadzić w ogrodzie rośliny miododajne, zaplanować by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dzięki temu zapewnimy owadom pokarm. Zachęcaliśmy do obserwacji przyrody, nie tylko owadów, ale też ptaków, które może gniazdują w sąsiedztwie. 

We wrześniu laureaci konkursu biorą udział w warsztatach praktycznych, podczas których samodzielnie składają budkę lęgową typu A oraz wypełniają hotel dla owadów. Zarówno budki jak i hotele zostaną zamontowane w zielonych miejscach. 

Do końca września do wszystkich trafią sadzonki roślin, nasiona i cebule. Łącznie jest to ponad 1000 sztuk.