Motyle na ścieżce edukacyjnej!

wrz 2, 2022

Ścieżka edukacyjna finansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Dziś ciekawostki o motylach, które jeszcze nadal możecie spotkać na naszej ścieżce! 🦋
RUSAŁKA PAWIK – gatunek bardzo pospolity, występujący w całej Polsce. Jeden z najbardziej znanych motyli w Europie. Spotykany w różnych miejscach, na terenach leśnych, polanach, łąkach, w przydomowych ogrodach i na terenach ruderalnych. Tło wierzchnich skrzydeł purpurowe z dużym niebieskim pawim okiem na każdym skrzydle. Spód skrzydeł czarnobrunatny. Gąsienice żerują gromadnie w oprzędzie na pokrzywach, czasami na chmielu. Przepoczwarczają się na murach, płotach i w osłoniętych miejscach. Gatunek tworzy jedno lub dwa pokolenia rocznie. Imago zimuje w szopach, strychach, piwnicach, a także pod kamieniami i w dziuplach. W czasie zimowania i w fazie spoczynkowej motyl przypomina wiszący, zeschły liść. Na szeroko rozchylonych skrzydłach lśnią dwie pary oczek, które odstraszają wrogów naturalnych.
RUSAŁKA OSETNIK – gatunek spotykany w całej Polsce. Spotykany w miejscach suchych i otwartych, polach, miedziach, łąkach, ogrodach, a także terenach ruderalnych. Rozpiętość skrzydeł 55-60 mm. Wierzch skrzydeł pomarańczoworóżowy z czarnymi plamami. Na dolnej stronie tylnego skrzydła pięć małych, czarnych oczek. Na spodzie tylnych skrzydeł plamki z podwójną żółtoczarną otoczką. Gąsienice żerują pojedynczo, zazwyczaj na roślinach o kolczastych lub owłosionych łodygach i liściach, np. ostach, ostrożeniach, łopianach, żmijowcu zwyczajnym i pokrzywie. Żerują w ukryciu, w oprzędzonych przez siebie jedwabną nitką liściach. Początkowo szkieletują liście, potem zjadają je w całości. Przepoczwarczają się na roślinie żywicielskiej lub w jej pobliżu. Dorosły osobnik zimuje na południu Europy i w północnej Afryce. W Polsce motyl jest spotykany od połowy maja do września. W tym czasie rozwija się co najmniej jedno pokolenie, które pod koniec lata odlatuje na południe. Rusałka osetnik to jeden z najbardziej wytrwałych wędrowców.
Rusałka admirał – gatunek spotykany w całej Polsce i Europie. Motyl przylatuje do Polski z południowej Europy. Występuje w górach, na nizinach, terenach leśnych, w sadach i ogrodach. Rozpiętość skrzydeł 58-64 mm. Wierzch przedniej pary skrzydeł czarny z czerwoną przepaską i białymi plamkami przy wierzchołku. Na brzegu tylnych skrzydeł czerwona otoczka z rzędem małych, czarnych kropek. Na spodzie przedniego skrzydła widoczna malinowo – czerwona przepaska oraz niebieskie i białe plamy. Na tylnych skrzydłach można zaobserwować czarny rysunek układający się w kształt liczby 89. Gąsienice prowadzą samotny tryb życia. Żerują na pokrzywie zwyczajnej. Motyle są bardzo płochliwe. Późnym latem i jesienią przylatują do opadłych nadgniłych owoców, szczególnie śliwek i gruszek. Atrakcyjne pokarmowo są dla niego soki wyciekające ze zranionych drzew, a także odchody zwierzęce i padlina. Wabikiem motyli jest zapach ludzkiego potu. Rozwijające się w Polsce pokolenie jesienią odlatuje na południe. Pojedyncze osobniki są w stanie przetrwać polską zimę, dlatego można je spotkać wczesną wiosną z innymi rusałkami.