Wiedza Ciekawość Edukacja Ekologia!

sie 20, 2022

Czy widzieliście na naszej ścieżce edukacyjnej hotele dla owadów?

Jest ich kilka, a trzy z nich są stworzone przez naszych podopiecznych 🦋 Czym właściwie są hotele dla owadów? Po co je tworzyć? 🐝
Wielofunkcyjny domek, nazywany przez niektórych hotelem czy schroniskiem dla owadów, to niewielka budowla, przypominająca budkę lub domek, wykonana głównie z drewnianych desek. Zapewnia schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku.
Hotel dla owadów należy zlokalizować miejscu jak najbardziej zbliżonym do naturalnych obszarów gniazdowania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zasiedlenia komór lęgowych i zapewnić owadom odpowiednie warunki do rozwoju.
Zapewnienie pożytku (bazy pokarmowej) w pobliżu budowli jest kluczowe. Pokarm wabi owady, które zasiedlą pomoce gniazdowe i zapewnia im warunki do rozwoju. Jest to jeden z podstawowych wymogów, o którym niestety często się zapomina. Rośliny powinny być zróżnicowane i dostosowane do preferencji wybranych gatunków. Ponadto muszą zostać dobrane w taki sposób, aby uniknąć przerw w pożytku (zachować ciągłość kwitnienia).
Ścieżka finansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.