Program “Ucz się, poznawaj i badaj środowisko wokół nas”. Program skierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i słuchaczy uniwersytetów III wieku. I i II edycja.
Program ma na celu:
- podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa
- dochodzenie do nowej wiedzy poprzez odkrywanie
- obserwowanie zjawisk i stawianie pytań oraz wyszukiwanie odpowiedzi zgodnie z metodologią naukową
- kształtowanie umiejętności rozumowania i wykorzystania zdobytej wiedzy w różnych sytuacjach codziennego życia
- poznanie najbliższego środowiska przyrodniczego oraz uwrażliwienie odbiorców na sprawy dziejące się w otaczającym środowisku
- zdobycie wiedzy na temat kształtowania i wpływu działalności człowieka na otaczające środowisko, w tym zmiany w występujących gatunkach zwierząt i roślin, jak również wpływu człowieka na krajobraz.
W ramach programu zaplanowano zajęcia terenowe, zdalne oraz mieszane. Podczas zajęć terenowych (zielone tereny miast, tereny zielone wokół szkół, parki, trawniki) łatwiej będzie poznawać i odczuwać otaczający nas świat pamiętając, że postępujący urbanizacja i rozwój gospodarczy powinien być realizowany z poszanowaniem naturalnego środowiska.
Tematyka zajęć:
- Proste rady na odpady.
- Zmiany krajobrazu w 4 porach roku.
- Tropy i ślady zwierząt.
- Bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji.
- Siedlisko ostoją bioróżnorodności.
- Zieleń w miastach i wsiach.
- Formy ochrony przyrody.
- Czyste powietrze.
- Strażnik przyrody.
- Zielono mi.
- Ekodom – zero waste.
- Zagrożenia dla bioróżnorodności.
W ramach tego samego programu powstała Wirtualna Ścieżka edukacyjna, dzięki której dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Włocławka, odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli zapoznać się z zasobami przyrodniczymi parku używając do tego celu nowoczesnych środków przekazu jakim są smartfony wyposażone w aplikacje, dzięki którym można poznawać ciekawe miejsca, gatunki roślin i zwierząt.
Punkty ścieżki Ekospacer 2021:
- Dolina rzeki Zgłowiączki – przyroda rzeki i skarpy.
- Pan Sienkiewicz i różany ogród.
- Drzewa, ptaki i budowla hydrotechniczna – próg piętrzący na rzece Zgłowiączce.
- Zderzenie dwóch rzek – ujście Zgłowiączki do Wisły.
- Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 w dolinach rzek – ochrona siedlisk i gatunków.
- Ryby rzeki Wisły.
- Ławeczka M. Curie – Skłodowskiej i panorama naturalnej doliny rzeki nizinnej.
Program finansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
“Jestem świadomy to się opłaca” – program dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt realizowany na terenie 4 województw: kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.
Cele programu:
- wzmocnienie poziomu świadomości ekologicznej lokalnych społeczności i promowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zasad postępowania zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju.
- Upowszechnianie wiedzy na temat utraty różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia powietrza, skutków zmian klimatu oraz wpływu tych czynników na funkcjonowanie miast.
- Zdobycie kompetencji ekologicznych związanych z infrastrukturą terenów zielonych i dostrzeganie korzystnej roli roślinności miejskiej w procesie adaptacji do zmian klimatu.
- Zainteresowanie współzależnościami istniejącymi w przyrodzie oraz poszerzanie świadomości społecznej dotyczącej wpływu własnych działań na stan środowiska, a w szczególności na jakość powietrza.
- Zmotywowanie uczestników programu do zmiany postaw, podjęcia indywidualnej odpowiedzialności oraz aktywnego działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego, co skutkować będzie poprawą jakości życia mieszkańców miast objętych projektem.