Nasze codzienny wybory i podejmowane decyzje wpływają na środowisko.
O sposobach jak być eko we własnym domu dowiadują się uczestnicy warsztatów realizowanych w ramach projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kujawsko-pomorskim, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
ZAKUPY:
- Lista (uzupełniana systematycznie, przez cały tydzień pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Może to być lista zawieszona w domu, może być aplikacja na telefon komórkowy.
Tyle ile potrzeba. Czy rzeczywiście potrzebujemy 6 + 1 gratis? Czy każdego tygodnia musimy kupić 5 kostek margaryny? Czy zużyjemy kilogram pieprzu nim straci on swoje właściwości? - Torba na zakupy i inne pojemniki. Warto mieć kilka toreb wielokrotnego użytku (różne rozmiary, rożne materiały), które pozwolą zapakować nasze zakupy. Na owoce i warzywa polecam woreczki z siateczki (firanki, bawełny) oraz własne pojemniki na sałatki, mięso, wędlinę.
- Unikaj paczkowanej żywności, jednorazowych torebek.
PLANOWANIE
- Planowanie posiłków bardzo ułatwia robienie zakupów. Jeśli wiemy co będziemy jeść w najbliższym tygodniu nie tylko kupimy potrzebne składniki ale także unikniemy kupowania tego co zbędne. Ile razy zdarzyło się wam, że nie mogliście zrobić 2-3 potraw bo do każdej czegoś brakowało?
- Bardzo pomaga własny przepiśnik lub inna książka kucharska. Możecie podzielić przepisy na kilka grup: śniadania, przekąski, dania z makaronem, desery, zupy, dania na wynos.
SPOŻYWCZY RECYKLING
- Idealnie sprawdzają się tutaj zapiekanki, pizza, itp.
- Lekko zwiędnięte warzywa można wykorzystać do zupy.
- Z dojrzałych owoców można zrobić dżem.