Program edukacji ekologicznej pod patronatem firmy ANWIL S.A.
„ Aktywny i ekologiczny włocławianin – szansą dla zrównoważonego rozwoju miasta”
To program mówiący o tym, jak być świadomym konsumentem we współczesnym świecie, czyli konkretnie: jak nie marnować jedzenia, jak mądrze kupować, jak ciekawie wykorzystać używane rzeczy, jak segregować odpady, jak ograniczyć indywidualną konsumpcję – szczególnie ze źródeł nieodnawialnych. Dlaczego? Marnowanie żywności i nadmierny konsumpcjonizm to problemy, które wywierają negatywne skutki społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.
Kreowanie nowych potrzeb konsumpcyjnych, zapobiegających marnotrawieniu zasobów przyrody, zapewniających redukcję zanieczyszczeń do powietrza, wód, ziemi, właściwą eksploatację urządzeń w domu i zakładzie, to też racjonalne gospodarowanie energią, odpadami, prowadzenie działalności korzystających z zasobów środowiska naturalnego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W efekcie to lepsza jakość życia mieszkańców Włocławka i okolic.
Program ten realizowany jest w celu zmiany opisanego stanu oraz zaktywizowania społeczności lokanej do ochrony zasobów przyrody, realizacji zasad zrównoważonego rozwoju, wdrażania wzorców zrównoważonej konsumpcji.
Dlaczego taki program?
Ponieważ codziennie wpływamy na świat na tysiąc sposobów, czy tego chcemy czy nie. Możemy tylko zdecydować, czy chcemy zacząć to robić świadomie i odpowiedzialnie. W kontekście jednostki ten wpływ należy sprowadzić do stwierdzenia: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, które odnosi się do osobistej odpowiedzialności za podjęte działania.
Beneficjenici programu:
· społeczność lokalna miasta Włocławek, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży,
· nauczyciele szkół i przedszkoli włocławskich,
· pracownicy firmy ANWIL S.A. wraz z rodzinami,
· słuchacze Uniwersytetów III wieku z uczelni włocławskich.
W ramach projektu zaplanowano między innymi: warsztaty dla nauczycieli, prelekcje i warsztaty dla dzieci, zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku i wiele innych działań.
Cele warsztatów:
· kształtowanie postaw oraz zaangażowanie społeczności lokalnych w podjęcie działań na rzecz środowiska,
· promowanie idei zrównoważonego rozwoju wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych beneficjentów programu,
· popularyzacja wiedzy ekologicznej oraz nowoczesnych technologii działających we współczesnej gospodarce,
· dostarczenie uczestnikom programu wiedzy i umiejętności praktycznych, jak dbać o środowisko nas otaczające.